SGK Bilgi Merkezi

Image       

Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun Kuruluş Nedenleri

 

İkinci Dünya Savaşı’ nın bitiminin ardından bir nebze olsun rahatlayan dünya ekonomisi ve ülke ekonomimizle birlikte nihayet kurulabilen Sosyal Sigorta sistemimiz, ülkemizin ekonomik olarak büyümesi ve güçlenmesine bağlı olarak sürekli olarak bir yeniden yapılandırma, iyileştirme süreci yaşamaya başladı. 2006 yılına kadar devam eden bu süreç sonucunda, çağımızın gelişen ve değişen koşullarına bağlı olarak büyüyen sosyal sigorta kurumlarımızı, tek çatı altında toplamaya karar Verne Bakanlar Kurulu, çıkarılan bir yasayla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ nın bünyesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ nu kurarak, daha önce esnaf ve işyeri sahiplerinin sigortalılık hizmetlerini sağlamakla yükümlü Bağkur’ u, devlet memurlarını sigortalılıklarını yürütmekle yükümlü Emekli Sandığı’ nı ve özel sektör çalışanlarının sigortalılıklarını yürütmekle yükümlü olan Sosyal Sigortalar Kurumu’ nu SGK bünyesinde birleştirdi.

 

Bu birleşmenin ardından pek çok mevzuat ve sistemde yaşanan değişikliler, günümüz sosyal sigorta sisteminin alışma ve uyum sürecinin sorunlarını ortaya çıkardı. Sağlık, emeklilik ve diğer sigortalılık işlemlerinde köklü değişikliklerin olması, tüm vatandaşları ilgilendiren bu konuda birçok bilgi eksiğinin oluşmasına sebep oldu. 2006 yılında başlatılan bir diğer çalışma olan ve kamu kurumlarının ilerleyen teknolojinin olanaklarından yararlanarak çok daha verimli ve çok daha nitelikli hizmet sunmasını sağlamak amacıyla kurulan E-Devlet platformu, tüm kamu kurumlarının online olarak internet üzerinden hizmet sunmasını sağlamak amacıyla oluşturulan bir proje.

 

Kamu kurumlarının dijital arşivleme ve sistematik uyumluluğunun sağlanması amacıyla başlatılan çalışmalar sonucunda, online olarak her kurum çeşitli hizmetleri E-Devlet platformu üzerinden sunmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu ise bu uyum sürecini en hızlı süre içerisinde uzun yol kat eden kurumlardan biri olarak, birçok hizmeti online olarak kurum üyelerine sunmaya başladı. Alt yapısal çalışmalarının sonuçlarının alınmasına bağlı olarak, sürekli hizmet kapsamını genişletmeye devam eden Sosyal Güvenlik Kurumu, online hizmet alanında beklentilerin üzerinde bir hizmet kalitesine erişmiş durumda.

 

Önceleri günleri alabilen SGK sorgulama işlemleri, E-Devlet ve E-SGM platformları üzerinden günümüzde sadece dakikalar içerisinde ve kurum merkezlerini gidilmeyi gerektirmeden yapılabilen işlemler arasında. Emeklilik, sağlık ve daha birçok sosyal güvenlik konusunda kurum üyelerinin sürekli olarak baş vurmak zorunda kaldığı SGK hizmet sorgulama türündeki işlemlerin tümü artık online olarak internet üzerinden yapılabiliyor.

 

E-Devlet ve E-SGM üzerinden alınabilen SGK Hizmet dökümü, online dönem öncesinde, kurum merkezlerine baş vurularak yapılabile ve kurum merkezlerinde aşırı bir iş yükünün oluşmasına sebep olarak, günler ve bazı durumlarda haftalar boyu uzayabilen işlemlerdi. Günümüzde E-Devlet ve E-SGM üzerinden yapılabilen tüm sosyal güvenlik işlemleri ile ilgili oluşan birçok soruya cevap oluşturabilmek ve her işlem için kurum üyelerine kılavuzluk yapabilmek amacıyla kurulan web sitemiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun online olarak verdiği tüm hizmetleri ayır konu başlıkları altında inceleyerek kullanıcılarına sunmaktadır.

 

Online olarak yapılabilen tüm işlemlerin nasıl yapılacağını incelemelerle kullanıcılarına aktarmakta olan platformumuz, aynı zamanda henüz online olarak yapılamayan tüm işlemleri de detaylı bir şekilde inceleyerek, bu işlemlerin yapılabilmesi için hangi evrakların gerektiği, nasıl yapılacağı ve nereye baş vurmak gerektiği gibi konularda da ayrıntılı bilgiler sunmaktadır.

Halen süren bir yeniden yapılanma sürecinde olan sosyal güvenlik sistemimizde yaşanan tüm değişiklik ve gelişmeleri anlık olarak inceleyerek, eş zamanlı bir şekilde kullanıcılarına sunmakta olan web sitemiz, alanlarında uzmanlaşmış yöneticilerinin, tüm gelişmeleri inceleyip, yorumlayarak kullanıcılar sunması sayesinde, aradığınız tüm cevapları bulabileceğini, konu hakkında hazırlanmış olan en geniş ve en güvenilir kaynak web sitesidir.

 

www.sgkhizmetsorgulama.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s