SGK Sorgulama İşlemleri Bu Sitede!

Özellikle yirminci yüzyılın başlarından itibaren, gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan sosyal güvenlik sistemleri, günümüzde dünyanın ekonomik sisteminin bir uzantısı olarak, vazgeçilmez konumuyla her toplumda insan hakları ve demokrasinin bir gereği olarak varlığını sürdürmektedir. Türk toplumlarında, binlerce yıllık geçmişiyle Selçuklu İmparatorluğuna kadar uzanan bir geçmişe sahip olan ve çeşitli isimler altında geleneksel boyutta sürdürülen sosyal güvenlik çalışmaları, modern anlamda ve devlet güvencesi altına alınarak 1945 yılında sistemleştirilmiştir.

Çok daha önceden hazırlanmış olmasına rağmen İkinci dünya savaşının ağır ekonomik koşulları sebebiyle, savaşın bitmesinin beklenmesi sonucu, 1945 yılında çıkarılan bir dizi yasayla, yasalar ve devlet güvencesiyle oluşturulan ilk sosyal güvenlik sistemimiz üzerinde, bu tarihten itibaren, çok hızlı bir şekilde gelişmekte olan dünya ve ülkemiz koşullarına uyum sağlayabilmesi amacıyla birkaç defa revizyon ve iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.

En son 2006 yılı itibariyle köklü bir sistem değişikliğine gidilerek SGK, yani Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında tek bir kurum tarafından yönetilmek üzere tüm sosyal güvenlik kurumları tek merkezde toplanmıştır. Yapılan düzenlemelerle çağın koşullarına uygun bir şekilde yeniden revize edilen sosyal güvenlik sistemimiz, aynı zamanda, kurum üyelerine daha hızlı ve daha nitelikli hizmet sunabilmek amacıyla, internet üzerinden verilecek online hizmetler için de çeşitli altyapı hazırlıklarına aynı yıl başlamıştır.

Kısa süre içerisinde online dünyaya uyum sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, hızlı ve başarılı bir çalışma sonrasında E-SGM ve E-Devlet platformları üzerindeki web siteleri aracılığıyla birçok bürokratik ve kurumsal hizmetin, kurum üyelerine online olarak birkaç dakika içerisinde sunulmasına başlamıştır. Yapılan alt yapısal çalışmalarının bitmesine bağlı olarak, her geçen gün online hizmet kapsamını genişletmeye ve internet üzerinden yapılan işlemlerin sayısını arttırmaya devam etmekte olan kurum, üstün nitelikli bir hizmet atağını sürdürmektedir.

SSK Sorgulama gibi kurum üyelerinin sıklıkla başvurduğu işlemlerden biri olan işlem, online hizmet dönemi öncesinde kurum merkezlerinde aşırı iş yükünün oluşmasına ve kurum üyelerinin de oldukça uzun zamanlarını almasına sebep olabilen bir işlemdi. Günümüzde bu işlemi yapabilmek, internetin bulunduğu ve internete bağlanabilen herhangi bir cihazın bulunduğu, istenilen bir ortamdan online olarak sadece birkaç dakika içerisinde yapılabilen bir işlem haline gelmiştir.

Özel sektör çalışanlarına 2006 yılı öncesinde hizmet vermekte olan kurum olan SSK mensupları da, günümüzde tüm işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesi üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Online olarak internet üzerinden sunulmakta olan tüm kurum işlemleriyle ilgili olarak detaylı bir bilgi havuzu oluşturmak amacıyla hazırladığımız web sitemiz üzerinden, online olarak yapılabilen tüm işlemlerin nasıl yapıldığının detaylı incelemelerine ulaşabilirsiniz.

Online olarak yapılabilen tüm işlemlerin nasıl yapıldığı, bu işlemler yapılırken nelerin gerektiği, online olarak yapılamayan işlemlerin hangi yollarla yapılabileceği ve bu işlemlerinde yapılırken hangi evraklara gereksinim duyulacağı gibi her konuda detaylı bilgi bulunan web sitemiz, konu ile ilgili oluşturulmuş en zengin ve doğru bilgi kaynağıdır.

Günün şartlarına göre sürekli olarak değiştirilen, eklenen ve çıkarılan yönetmelik ve yasaları da yakından takip ederek eş zamanlı olarak kullanıcılarına sunmakta olan web sitemiz, alanlarında uzmanlaşmış olan yönetici kadromuz tarafından özenle hazırlanmış ve sürekli olarak güncellenmesini sürdürmektedir. Sosyal Güvenlik sistemimizle ilgili merak ettiğiniz, ulaşmaya çalıştığınız her türlü cevabı bulabileceğiniz web sitemiz, SGK’ nın E-SGM ve E-Devlet platformlarındaki web siteleri üzerinden online olarak sunduğu tüm işlemlerin nasıl yapılacağını inceleyen kılavuzunuz olarak başvurabileceğiniz konu ile ilgili olarak hazırlanmış en geniş bilgiye sahip web sitesidir.

http://sgksorgulama.net/

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s