SSK İş Göremezlik

SSK İş GöremezlikÜlkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların yaşadıkları çeşitli sağlık sorunları nedeni ile mağduriyet yaşamaması amacı ile verilmektedir. SSK iş göremezlik ödeneği vatandaşlara bazı koşullar çerçevesinde verilmektedir.

Bu koşullar arasında iş kazası ve meslek hastalığı, iş göremezliğin oluştuğu tarihten önce bir yıl içerisinde doksan gün prim ödenmiş olması, analık durumunda yine aynı şekilde olduğu tarihten önce bir yıl içerisinde doksan prim ödenmesi gibi koşullar yer almaktadır. Bu koşullara uyan vatandaşlar iş göremezlik ödeneği alabilme olanağına sahip olabilmektedir. iş göremezlik ödeneği almak için vatandaşların kuruma başvuruda bulunması gerekmektedir.

SSK iş göremezlik sorgulama

SSK iş göremezlik ödeneği sorgulama işlemleriniz için Sosyal Güvenlik Kurumunun internet üzerinde yer almakta olan online hizmet uygulamasını açmanız gerekmektedir. Bu SGK online hizmet uygulaması üzerinde sizden kimlik numaranız, doğum tarihiniz, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve cilt numaranız istenmektedir.

Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra en altta yer alan güvenlik kodunu girerek sorgula sekmesine basmanız gerekmektedir. Sistem içerisinde sağ kısımda yer ala liste içerisinden de ilk olarak iş göremezlik ödeme seçeneğine daha sonra açılan seçenekler içerisinde ödeme görme 4A-4B seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s