Yaşlı Bakım Sigortası

Yaşlı Bakım SigortasıÜlkemizde yaşlı nüfusun artış göstermesi ile birlikte devlet tarafından çeşitli sosyal hak ve güvenceler açısından atılımlar yapılmaktadır. Sosyal Güvenli Kurumu ile artık günümüzde vatandaşlara yaşlı bakım sigortası adı altında bir ödenek sunulacaktır.

Yurtdışında oldukça yaygın olarak kullanılmakta olan bu yaşlılar için bakım sigortası sistemi ile ülkemizde yaşlıların daha iyi koşullarda ve olanaklarda yaşamlarını sürdürebilmeleri amaçlanmaktadır. Ülkemizde bu bakım sigortası genel olarak primli ve primsiz olarak iki biçimde uygulanabilmektedir. Bu noktada primli sistem iki seçenek arasında daha çok tercih edileni olarak göze çarpmaktadır.

Yaşlı Bakım Sigortası Kapsamı Nedir

Primli sistemde yaşlı bakım sigortası gene olarak otuz yıl, çalışmakta olan sigortalının ödemiş olduğu primler ile ortaya çıkan bir fona benzerlik taşımaktadır. Bu noktada eğer emeklilik dönemi içerisinde daha çok hizmet almak istenirse, bunun için daha yüksek bir prim ödenmektedir. Bu noktada daha basit ve kolay olan ihtiyaçlarının karşılanmasını isteyen vatandaşlar ise daha düşük bir prim ödemektedirler.

Bu noktada yaşlı bakım sigortası adı altında olan bu sistemde biriken primler altmış beş yaş öncesinde kesinlikle kullandırılmamaktadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s