BAĞ-KUR Basamakları

BAĞ-KUR BasamaklarıÜlkemizde sigortalı, sigortalılığına başladıkları tarih çerçevesinde ilk on iki basamaktan birini seçmekte serbesttir. Ülkemizde kendi nam ve hesabına çalışmakta olan vatandaşların bağlı bulundukları sigorta kolu olan Bağ-Kur’ da en düşüğü bir olan ve en yükseği yirmi dört olan Bağ-Kur basamakları bulunmaktadır.

Ayrıca kişinin Bağ-Kur sigortalılığından önce Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı sigortalılığa varsa, bu sigortalılık süresinin Bağ-Kur’daki basamak karşılığından altı seçilmesi olanaklı değildir. Ancak bu noktada tescil işlemini en geç üç ay içerisinde kuruma vermiş olduğu giriş bildirgesi üzerinde ve yazılı dilekçesi ile bildirmek mecburiyetindedir. Bu noktada kişiden herhangi bir talep olmaması halinde birinci basamak üzerinden giriş yapılmış sayılmaktadır.

Bağ-Kur basamakları yükseltme nedir

Ayrıca on üçten yirmi dördüncü basamağa kadar bir yılda bir olarak prim borcunun bulunmaması şartı ile kişinin Bağ-Kur basamakları yükseltme formunu doldurarak, bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne vermesi ile gerçekleştirilebilmektedir. Bağ-Kur basamakları ile ilgili olarak yükseltme işlemi birden altıncı basamağa kadar her sene Kurum tarafından, yediden on ikinci basamağa kadar iki yılda bir olarak gerçekleştirilmektedir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s