SGK Yetim Maaşı

SGK Yetim MaaşıSosyal Güvenlik Kurumu sadece sigortalı çalışan vatandaşların değil aynı zamanda da hak sahibi olan eşi, çocuğu ya da çocukları, anne ve babası gibi aile yakınları içinde geniş sosyal ve sağlık hizmetleri sağlamaktadır. Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın vefat etmeleri halinde geride kalan eş ve çocukları gibi hak sahiplerinin mağduriyet yaşamaması amacı ile devlet tarafından bu vatandaşlara SGK yetim maaşı verilmektedir.

SGK Yetim Maaşı Şartları Nelerdir

SGK yetim maaşı ile ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşın vefat etmesi durumunda geride kalan çocuklarının mağduriyet yaşamaması amacı ile devlet tarafından erkek çocuklarına öğrenim almayan çocuklar on sekiz yaşına, ortaöğretimi bitirenler yirmi yaşında, üniversiteyi bitirenlerin ise yirmi beş yaşına kadar alma hakkı bulunmaktadır.

Yetim maaşı kız çocukları için evlenmeleri ve sigortalı olarak çalışmaya başlamaları gibi durumlar dışında bu maaşı alabilme olanakları bulunmaktadır. Çocukların SGK yetim maaşı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s