Asgari Geçim İndirimi

Asgari Geçim İndirimiÜlkemizde asgari geçim indirimi sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların ya da aile bireylerinin asgari geçim düzeyini sağlayacak kısmının toplam gelirden eksiltilerek vergi dışarısında bırakılması olarak tanımlanmaktadır.

Bu noktada ülkemizde asgari geçim indirimi, sizlerin vergi ödeme gücünün ancak, sizlerin fizyolojik varlığınızı sürdürebilmeniz için gerekli olan vasıtalar sağlanmasının ardından söz konusu olma ihtimali olan noktadan hareket ederek vergilendirmede sosyal adaleti sağlama amacı ile hizmet vermektedir. Ülkemizde asgari geçim indirimi sisteminden yararlanabilmeniz için ücretleri gerçek usulde vergilendirilmekte olan gerçek kişilerden olmanız gerekmektedir.

Asgari Geçim İndirimi Ne Kadardır?

Asgari geçim indirimi hesaplaması ise on altı yaşından büyük işçiler için uygulanmakta olan asgari ücretin yıllık brüt tutarına göre sizin için yüzde ellisi olarak belirlenmiştir. Bu noktada da çalışmayan ya da herhangi bir geliri olmayan eş ya da çocuklarınız için yüzde onu, çocuklara ayrı ayrı olacak şekilde iki çocuk için yüzde yedi buçuğu ve diğer çocuklar için yüzde beşinin bir bölü on ikisi için aylık olarak hesaplanan gelir vergisinden muaf olmasını sağlayacaktır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s