SGK Ölüm Aylığı

SGK Ölüm AylığıSosyal Güvenlik Kurumu sigortalı vatandaşların çeşitli olanaklardan yararlanabilmesi ve mağduriyet yaşamaması amacı ile bazı sistemler ve uygulamalar ile vatandaşlara geniş haklar sağlamaktadır. SGK ölüm aylığı ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefat etmesi sonucu geride bırakmış olduğu hak sahiplerinin mağduriyet yaşamaması amacı ile verilmekte olan bir aylık türüdür.

SGK Ölüm Aylığı Şartları Nelerdir

Ölüm aylığı vefat eden sigortalı çalışanın eşine dul kalmış ise şartsız olarak, on sekizini doldurmamış ve başka sigortası bulunmamakta olan çocuklara verilmektedir. Bu noktada çocuklar öğrenim görmekte ise yirmi yaşına kadar eğer yükseköğrenimde ise yirmi beş yaşına kadar ölüm aylığı verilmektedir.

Bunun dışında SGK ölüm aylığı iş gücünü yüzde altmış oranında yitirmiş olan boşanmış olan kız çocuklarına verilmektedir. Bu noktada vefat eden vatandaşın eşinden ve çocuklarından artan hisse olursa vefat eden sigortalı vatandaşın anne ve babasına ölüm aylığı verilmektedir. Bu hususta vefat eden sigortalı çalışan vatandaşın anne ve babası altmış beş yaşını geçmiş ise SGK ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s