SSK Çeyiz Parası

SSK Çeyiz ParasıÜlkemizde sigortalı olan vatandaşlarımızın hayatlarını birleştirecekleri günler olan nikahlarında onlara yardımcı olmak ve ilerleyen süreç içerisinde maddi açıdan mağdur olmamaları amacı ile devlet tarafından yapılmakta olan bir yardımdır. Çeyiz parası adı altında verilmekte olan ve diğer adı evlenme ödeneği olan bu ödenek, sosyal güvenlik kapsamı içerisinde anne ya da babası vefat etmiş ve aylık almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda yapılmakta olan maddi yardımı açıklamaktadır.

SSK Çeyiz Parasını Kim, Nasıl Alır

SSK çeyiz parası hakkında yararlanabilmek için kız çocuklarının anne ya da babasının vefat etmesinden dolayı ölüm aylığı alması gerekmektedir. Bu noktada erkek çocuklarını böyle bir hakkı bulunmamaktadır. SSK çeyiz parası yani evlenme ödeneği için gerekli olan şartlardan ilki kız çocuklarının vefat eden anne veya babasından ölüm aylığı almasıdır. İkincisi ise kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.

SSK çeyiz parası hakkından dul eşler yeniden evlenmeleri halinde yine de yararlanamamaktadırlar. SSK çeyiz parası evlenecek kız çocuklarına aldıkları son ölüm aylığının iki yıllık toplamı yani yirmi dört katı olarak belirlenmiştir. Evlenen kız çocuklarının ölüm aylığı hakkı da evlenmeleri ile durdurulmaktadır. Ancak boşandıkları takdire yeniden kuruma başvurarak ölüm aylığı alabilirler.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s