SGK Hak Sahipliği

SGK Hak SahipliğiSosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almakta olan 4A sigorta koluna bağlı olarak hizmet vermekte olan vatandaşlar internet üzerinden sadece birkaç dakika içerisinde kolay bir şekilde hak sahiplikleri ile ilgili sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedirler.

SGK hak sahipliği vatandaşların sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra işverenleri tarafından sigorta primlerinin ödenmeye başlaması ile kazanılmaktadır. Hak sahipliği vatandaşların SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur gibi kurumlardan hak sahipliği olup olmadığını öğrenebilmesine amaçlayan bir sistem türüdür. SGK hak sahipliği vatandaşların çeşitli sosyal ve sağlık haklarından yararlanabilmesine olanak sağlamaktadır.

SGK hak sahipliği sorgulama nasıl yapılır

SGK hak sahipliği sorgulama işlemi için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladığınız takdirde yönlendirilen sayfa içerisinde T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, cilt numaranızı ve nüfusa kayıtlı olduğunuz ili girmeniz gerekmektedir.

Daha sonra en altta yer almakta olan güvenlik kodunu girerek sorgula sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemin hemen ardından açılan sayfa içerisinde sağ kısımdaki listeden tescil kaydı tespiti daha sonra 4A tescil kaydı tespiti sekmesine tıklayarak SGK ile ilgili hak sahipliği öğrenilebilmektedir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s