Hizmet Dökümü Alma İşlemleri Artık İnternetten

Günümüz dünyasında büyük bir sürat ile gelişmekte olan teknoloji sayesinde ülkemizde vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olan işlemlerini daha kolay, daha hızlı ve daha modern bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilirken aynı zamanda da vatandaşlar kurum ile ilgili olarak en son gelişmeler, yenilikler ve duyurular hakkında bilgi edinebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Günümüzde vatandaşlar internet üzerinde yer alan sistem ve uygulamalarda en çok SSK sorgulama işlemini gerçekleştirmektedir. Bunun dışında vatandaşlar internetten SSK hizmet dökümü alma işlemlerini SSK Gün Dökümügerçekleştirmektedir. Günümüzde artık SGK hizmet dökümü alma işlemi şifresiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. Ülkemizde devlet tüm dünya genelinde teknolojinin büyük bir hız ile ilerlemesi ve internetin insanların yaşamları içerisinde çok daha etkin ve fazla rol alması nedeni ile vatandaşlara günümüz modern dünyasının olanakları ile kaliteli bit hizmet sunabilmek amacı ile internetten de hizmet vermektedir.

Bu noktada ülkemizde vatandaşlar internet üzerinde yer almakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamaları ile çok daha hızlı ve kolay bir şekilde SSK sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Günümüzde vatandaşlar internet üzerinden SSK sorgulama işlemlerini iki yol ile gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Vatandaşlar internet üzerinde SSK sorgulama işlemlerini E-SGM veya E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Devlet tarafından 2008 senesinde bünyesinde tüm devlet kurumların uygulamalarının yer alacağı şekilde vatandaşların hizmetine açılmıştır. Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarının da yer almakta olduğu E-Devlet sistemi üzerinden SSK sorgulama işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikli olarak herhangi bir PTT şubesinden E-Devlet şifresinin alınması gerekmektedir. SSK sorgulama işlemi için alınan E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile E-Devlet sistemine giriş yapılmalıdır.

Bu işlemden sonra açılan E-Devlet ana sayfası içersinde vatandaşlar hizmetler sekmesine tıklamalıdır. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu kategorisi içerisinde hizmet bilgisi sekmesine tıklanması gerekmektedir. Vatandaşlar sorgulama gibi işlemlerin dışında sigortalılıkları ile ilgili güncel bilgiyi de bu iki online sistem sayesinde alabilmektedir. Vatandaşlar SGK hizmet dökümü alma işlemini E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama ile aynı şekilde alabilme olanağına sahip olabilmektedir. Ancak bu noktada vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2011 senesinde hizmete açılan E-SGM p uygulaması üzerinden SGK hizmet dökümü alma işlemlerini şifresiz olarak gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. E-SGM uygulaması üzerinden vatandaşların SGK hizmet dökümü alma işlemlerini gerçekleştirebilmesi için güvenlik amaçlı olarak kendisinden başka kimselerin bilemeyeceği niteliklerdeki bazı bilgileri girmesi gerekmektedir.

E-SGM uygulaması vatandaşlardan SGK hizmet dökümü alma işlemi için ilk olarak T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, nüfusunda yer alan cilt numarası ve nüfusa kayıtlı olduğu il gibi bilgileri girmesi gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra en son olarak güvenlik kodunu girerek sorgula sekmesine tıklanması gerekmektedir. SGK hizmet dökümü alma işlemi için daha sonra açılan sayfa içerisinde sağ kısımda ye alan seçenekler içerisinden hizmet bilgisi sekmesine tıklanması gerekmektedir. Daha sonra açılan alt kategoriler içerisinden de 4A hizmet bilgisi seçeneğine tıklanarak SSK hizmet dökümü alma işlemi ayrıntılı olarak tamamlanabilmektedir.

İnternet üzerinde yer almakta olan bu uygulamalar sayesinde daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmekte olan SSK hizmet dökümü alma işlemi ile vatandaşlar sigortalılık bilgileri hakkında güncel bilgi sahibi olabilmektedir. İnternet üzerinden gerçekleştirilmekte olan SSK hizmet dökümü alma işlemleri için vatandaşlar evlerinden, işyerlerinden ve çeşitli mekanlardan internete erişim sağlayarak sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. İnternet üzerinde vatandaşların SSK hizmet dökümü işlemlerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmesi için yönlendirici niteliklerde bilgiler paylaşmakta olan web siteleri bulunmaktadır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s