SGK Sorgulamalarınızı İnternetten Yapın

Ülkemizde vatandaşlar internet üzerinde yer almakta olan SSK uygulamalarını kullanarak sorgulama başta olmak üzere kurum ile ilgili olan pek çok işlemini günün herhangi bir saati içerisinde internete erişim sağlayarak gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Günümüzde vatandaşlar internet üzerinde yer almakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu sistem ve uygulamalarını kullanarak oturdukları yerden diledikleri zaman SSK sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

SSK Gün DökümüBu noktada vatandaşlar internet üzerinden gerçekleştirebilme olanağına sahip oldukları SGK sorgulama işlemleri için herhangi bir sıra bekleme mecburiyetinde olmadan sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Günümüzde internet üzerinde yer almakta olan uygulamalar sayesinde vatandaşlar SGK sorgulama işlemlerini evden ve işyerinden gibi farklı mekanlar içerisinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

İnternet üzerinden gerçekleştirilebilmekte olan SGK sorgulama işlemleri sayesinde ülkemizde vatandaşlar oturdukları yerden kolay ve hızlı bir şekilde sigortaları ile ilgili olarak merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri her tür bilgi hakkında güncel bilgiler edinebilme olanağına sahip olabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından internet üzerinden vatandaşların hizmetine sunulmuş olan E-SGM uygulaması ile vatandaşlar SGK sorgulama işlemlerini şifresiz olarak gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

E-SGM uygulaması üzerinden şifresiz olarak gerçekleştirilebilmekte olan SGK sorgulama işlemi aynı zamanda da tüm devlet kurumların bünyesinde yer almakta olduğu E-Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Ancak E-Devlet sistemi üzerinden SGK sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için vatandaşların öncelikli olarak E-Devlet şifresi alması gerekmektedir.

İşte bu neden ile Sosyal Güvenlik Kurumu 2011 senesinde E-SGM uygulamasını vatandaşların hizmetine sunarak SSK sorgulama işlemlerini şifresiz olarak gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamıştır. Ancak vatandaşların bilgilerinin herkes tarafından sorgulanmaması ve görülmemesi amacı ile E-SGM uygulaması üzerinden SSK sorgulama işlemi gerçekleştirilirken vatandaşlardan T.C. kimlik numarası, nüfusunda yazan cilt numarası, doğum tarihi ve nüfusa kayıtlı olduğu il gibi bilgiler sormaktadır.

Daha sonra güvenlik nedeni ile en son olarak güvenlik kodu resminde yazan kodun yerine yazılmasını istemektedir. Bu işlemi de gerçekleştiren vatandaşlar daha sonra SSK sorgulama işlemi için sorgula sekmesine basarak açılan sayfa içerisinde ye alan sayfanın sağ kısmında liste içerisinde hizmet bilgisi sekmesine tıklaması gerekmektedir. Bu sayede açılan alt kategoriler içerisinden 4A hizmet bilgisi seçeneğine tıklayarak vatandaşlar şifresiz SSK sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. SSK sorgulama işlemi sayesinde vatandaşlar sigortalarının en güncel durumu ve bilgileri hakkında detaylı ve güncel olarak bilgi edinebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Ülkemizde vatandaşların en çok işlem gerçekleştirmekte olduğu devlet kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlara günümüz dünyasının modern olanakları ile internet üzerinden hizmet vermektedir. Bu sayede vatandaşlar SSK ile ilgili olan işlemlerinde herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan, hızlı ve güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Bu noktada vatandaşlar SSK ile ilgili işlemlerini gün içerisinde diledikleri bir saatte herhangi bir bilgisayar üzerinden internete erişim sağlayarak gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Vatandaşlar SSK ile ilgili olan pek çok işlemini oturdukları yerden şifreli veya şifresiz seçenekler ile gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Bu durumda ülkemizde vatandaşların SSK ile ilgili işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına giderek oldukça uzun ve yorucu olan sıra bekleme çilesinden kurtulmaktadır. Çünkü eski dönemlerde en ufak bir SSK işlemi için kurum binasına gidilmekteydi. Ancak günümüzde pek çok SSK işlemi internet üzerinden sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada ülkemizde E-Devlet sistemi de vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olan işlemlerinde büyük kolaylıklar ve avantajlar sunmaktadır.

http://ssk-sorgulama.net

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s