Sorgulama ve Emeklilik İçin İnternet Uygulamaları

Tüm dünya genelinde yaşanmakta olan teknolojik gelişmeler neticesinde internet insanların yaşamları içerisinde oldukça sık olarak yer almaya başlamıştır. İnternetin insanların yaşamları içerisinde bu denli sık olarak yer alması neticesinde artık internet üzerinde yer almakta olan olanaklar ve hizmetlerin kapsamları oldukça büyük bir kapsama yayılmıştır.

Ne Zaman Emekli OlabilirimGünümüzde ülkemizde vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olarak başta sigorta sorgulama işlemleri olmak üzere pek çok işlemini online olarak internet üzerinden sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Günümüzde vatandaşlar internet üzerinden SSK sorgulama işlemlerini kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmiştir. Bu noktada vatandaşlar emeklilikleri ile ilgili olarak ne zaman emekli olabilirim uygulaması ile emekliliklerinin yaş ve tarihi hakkında güncel bilgi edinebilme olanağına sahip olabilmektedir.

İnternet üzerinde yer almakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamaları ve sistemleri sayesinde ülkemizde vatandaşlar eski dönemlerde olduğu gibi kurum binalarına ve şubelerine giderek oldukça uzun saatler sürmekte olan sıra bekleme çilesinden tamamen kurtularak gün içerisinde diledikleri bir saatte diledikleri yerden internete erişim sağlayarak oturdukları yerden SSK sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Bu noktada ülkemizde vatandaşlar SSK sorgulama işlemleri için herhangi bir şifreye ihtiyaç duymadan işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Günümüzde vatandaşlar internet üzerinde yer almakta olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmete açılan E-SGM uygulaması ile SSK sorgulama işlemlerini şifresiz olarak gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

İnternet üzerinden SSK sorgulama işlemlerinizi şifresiz olarak gerçekleştirebilmek için mutlak suret ile T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olunan il ve nüfusta yer alan cilt numarası bilgilerinin E-SGM uygulamasına girilmesi gerekmektedir. SSK sorgulama işlemini tamamlanabilmesi için daha sonra güvenlik kodunu da girerek sorgula sekmesine tıklanması ve açılan sayfa içerisinde seçenekler içerisinde önce hizmet bilgisi seçeneğine daha sonra 4A hizmet bilgisi seçeneğine tıklanması gerekmektedir.

İnternet üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan bu hizmet sisteminin dışında sigorta sorgulama işlemleri tüm devlet kurumlarının yer almakta olduğu E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden sigorta sorgulama işlemi için öncelikli olarak herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi alınması gerekmektedir.

Alınana bu E-Devlet şifresi sayesinde vatandaşlar E-Devlet sistemine giriş yaparak sigorta sorgulama işlemlerini online olarak güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Bu durumda vatandaşlar E-Devlet sistemine giriş yaptıklarında açılan ana sayfa üzerinde vatandaşların hizmet sekmesine tıklaması gerekmektedir. Açılan hizmetler sayfası içerisinde listelenmiş olan devlet kurumları arasında Sosyal Güvenlik Kurumunun bulunması gerekmektedir. Daha sonra altında yer almakta olan alt kategoriler içerisinden hizmet bilgisi seçeneğine tıklanarak sigorta sorgulama işlemi tamamlanabilmektedir.

İnternet üzerinde yer almakta olan ne zaman emekli olabilirim uygulaması ile sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlar ne zaman emekli olabilecekleri konusunda güncel olarak bilgi edinebilme olanağına sahip olabilmektedir. Günümüzde vatandaşlar internet üzerinden yer almakta olan ne zaman emekli olabilirim uygulaması için herhangi bir şifreye ihtiyaç duymamaktadır. İnternet üzerinde yer almakta olan ne zaman emekli olabilirim uygulaması ile emekliliğine dair güncel ve en net bilgileri edinmek isteyen vatandaşlar kendilerinden istenmekte olan bir takım soruları cevaplaması gerekmektedir.

Ne zaman emekli olabilirim uygulaması üzerinde yer almakta olan fiili gün sayısı, prim ödemeleri, yurtdışı gün sayısı, askerlik, üç bin altı yüz günün dolduğu tarih gibi kişisel sigorta bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlar ne zaman emekli olabilirim sorularına en ayrıntılı şekilde yanıtlar alabilmektedir.

http://www.ssk.biz.tr/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s