E-Devlet Sisteminin Sunduğu Avantajlar

Tüm dünya genelinde teknolojinin büyük bir hız ile gelişmesi sonucunda internet insanların günlük hayatları içerisinde çok daha fazla ve sık olarak kullanmaya başladığı hususlar arasında yer almaktadır. Tüm dünya genelinde birbirinden farklı niteliklerde olmakta olan internet olanakları insanların pek çok alanda pek çok olanağa sahip olabilmesine olanak sağlamaktadır.

İnternet üzerinde yer almakta olan bu her bir olanak sayesinde günümüz insanları pek çok işlemini internet üzerinden çok daha hızlı, çok daha kolay ve çok daha güvenli bir şekilde oturdukları yerden gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. İnternet üzerinde yer almakta olan olanakların insanlara sunmakta olduğu olanaklar, kolaylıklar ve avantajlar nedeni ile ülkemizde de internet oldukça büyük bir ilgi görmektedir.

Ülkemizde de internetin bu denli yaygın ve sık olarak kullanılması neden ile devlette internet üzerinden vatandaşlara modern ve çağdaş bir hizmet verebilmek amacı ile internet üzerinde çok daha fazla ve sık olarak yer almaya başlamıştır. Ülkemizde devlet internet üzerindeki ilk atılımını E-Devlet sistemi ile yapmıştır. E-Devlet sistemi ülkemizde vatandaşların resmi kurumlar ile ilgili olan pek çok işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilmesine imkan sağlamaktadır.

E-Devlet sistemi bünyesinde ülkemizin tüm resmi kurumları yer almaktadır. Bu sayede vatandaşlar pek çok resmi kurumlar ile olan işlemlerini artık kurumların binalarına giderek oldukça uzun vakitler alan sıra bekleme derdinden kurtularak oturdukları yerden kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için vatandaşların öncelikli olarak bir şifre alması gerekmektedir.

Bu E-Devlet şifresi ise herhangi bir PTT şubesine kimlik ile beraber gidilerek iki TL gibi cüzi bir ücret karşılığında alınabilmektedir. Bu sayede E-Devlet sistemine giriş yapılarak resmi kurumlar ile ilgili olan pek çok işlem sadece birkaç dakika içerisinde kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu devlet kapısı bünyesinde ve internet üzerinde vatandaşların en çok işlem gerçekleştirmekte olduğu devlet kurumları arasında SGK yer almaktadır. Ülkemizde vatandaşlar SGK ile ilgili olan pek çok işlemini bu devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebilme olanağına sahip olabildiği gibi aynı zamanda da dilerse Sosyal Güvenlik Kurumunun kendisinin geliştirerek internet üzerinden hizmete açtığı sistemler ile işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Ülkemizde vatandaşlar SGK ile ilgili olan başta sorgulama işlemleri olmak üzere pek çok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. SSK ile ilgili olarak internet üzerinde farklı işlemlere özel farklı sistemler yer almaktadır. İnternet üzerinde yer almakta olan bu devlet kapısı üzerinden sigorta sorgulama işlemleri yapılabildiği gibi aynı zamanda da Sosyal Güvenlik Kurumunun sistemleri üzerinden de yapılabilmektedir.

Sigorta sorgulama işlemi internet üzerinde E-SGM uygulaması kullanılarak şifresiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. Sadece birkaç dakika sürmekte olan sigorta sorgulama işlemi şifresiz olarak sadece T.C. ile E-SGM uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. E-SGM uygulaması 2011 senesinden beri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmette tutularak başta sigorta sorgulama gibi pek çok işlem bu sistem üzerinden şifresiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Vatandaşlar sigorta sorgulama işlemleri esnasında kendilerinden istenilen kimlik no, cilt no, doğum tarihi, nüfus il gibi kişisel bilgileri girerek şifresiz olarak gerçekleştirebilmektedir. Sigorta sorgulama işlemi ile vatandaşlar sigortalılıkları ile ilgili olarak en güncel bilgileri alabilmektedir. SSK ile ilgili olarak vatandaşlar pek çok işlem konusunda büyük kolaylıklar elde etmektedir. SSK işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor olması sayesinde insanlar kurum binalarında uzun süreler sıra bekleme çilesinden kurtulmaktadır. Bu noktada ülkemizde internette en aktif devlet kurumu SSK olmaktadır. İnternet üzerinde aktif olan SSK vatandaşlara sürekli olarak işlemleri için yeni sistemler geliştirmektedir. Bu durumda vatandaşların SSK ile ilgili olan işlemlerinin oldukça sayısının artmasını sağlamaktadır.

http://ssksigortasorgulama.com/

Advertisements

One thought on “E-Devlet Sisteminin Sunduğu Avantajlar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s