SSK SORGULAMA İŞLEMLERİ

SSK Prim SorgulamaGünümüz dünyasında büyük bir sürat ile gelişmekte olan teknoloji sayesinde artık insanlar günlük işlemlerinden devlet ile ilgili resmi işlemlere ve etkinliklerini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Günümüz dünyasında vatandaşların daha kaliteli ve daha iyi bir hizmet alabilmesi amacı ile devlet kurumları internet üzerinden daha etkin bir rol üstlenmektedir.

İnsanların internet üzerinde yer almakta olan olanaklardan resmi işlemlerini de gerçekleştirirken de yararlanabilmesi amacı ile devlet kurumları farklı sistem, uygulama ve siteler ile internet üzerinden vatandaşlara hizmet vermektedir. Bu nitelikteki bir hizmet anlayışı vatandaşların işlemlerini çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmesine olanak sağlamaktadır.

İnternet üzerinde yer almakta olan SSK uygulamaları sayesinde vatandaşları işlemlerini çok daha hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. SSK uygulamaları internet üzerinden vatandaşların işlemlerini çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmesi için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Vatandaşlar SSK ile ilgili olarak en güncel ve ayrıntılı bilgileri internet üzerinde yer alan bu uygulamalar sayesinde alabilmektedir. Vatandaşlar SSK sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolay bir şekilde sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirerek sigortalarının durumu hakkında en güncel bilgileri alabilmektedir. İnternet üzerinde yer almakta olan SSK hizmetleri ile vatandaşlar hizmet dökümü alma ve sorgulama işlemi gerçekleştirebilme işlemleri başta olmak üzere pek çok işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumunun 2011 senesinde vatandaşın hizmetine sunmuş olduğu E-SGM uygulaması ile vatandaşlar şifresiz olarak SGK sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinin ana sayfasında yer alan E-SGM uygulamasına basılarak sayfaya giriş yapılabilmektedir.

Vatandaşlar herhangi bir şifreye ihtiyaç duymadan SGK sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesini ziyaret etmesi gerekmektedir. SGK sorgulama işlemi için burada kişiden kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il, doğum tarihi ve cilt no gibi başka kimselerin bilemeyeceği şahsi bilgiler talep edilmektedir.

SGK sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bu bilgileri tam olarak doğru bir şekilde girildikten sonra güvenlik amacı ile alt kısımda yer almakta olan güvenlik kodunun da boş olan kısma girilmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından sorgula sekmesine basılarak SGK sorgulama işlemi sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Sayfaya giriş yaptıktan sonra sayfa içerisinde yer alan seçenekler arasından hizmet dökümü seçeneğine tıklanarak sorgulama işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. SGK sorgulama işlemi internet üzerinden bu sayede tamamen güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir

SSK sorgulama işlemi günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumunun internet üzerinden vatandaşların hizmetine sunmuş olduğu uygulama ve hizmetler sayesinde çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. SSK sorgulama işlemleri internet üzerinden iki farklı sistem üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. SSK sorgulama işlemini internet üzerinden 2008 senesinden beri hizmet vermekte olan E-Devlet sistemi üzerinden hızlı bir şekilde şifre ile giriş yapılarak gerçekleştirilebilmektedir.

SSK sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek için ilk olara herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre alınması gerekmektedir PTT şubesinden alınan şifre ve kimlik numarasını kullanarak sisteme giriş yapılabilmektedir. Bu sayede SSK sorgulama işlemi sadece dakikalar içerisinde kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden sadece sigorta hakkındaki bilgileri alabilmek için sorgulama hizmetinin haricinde SSK ile ilgili pek çok işlem kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet üzerinden SSK ile ilgili olan her bir işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için E-Devlet sisteminin dışında Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde hizmet vermekte olan E-SGM sistemi ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s