SSK Cenaze Ödeneği

SSK Cenaze Ödeneği

Günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan sigortalı vatandaşın iş kazası ya da meslek hastalığı neticesinde, sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı almaktayken, kendisi için üç yüz altmış gün MYÖ primi ödenen vefat etmiş sigortalının hak sahiplerine SGK Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden SSK Cenaze Ödeneği verilmektedir.

Vatandaşların kayıplarının ardından cenaze işlemleri esnasında mağduriyet yaşamaması amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu çeşitli nedenler ile kurumun sigorta sistemlerinden yararlanmakta olan sigortalı vatandaşların geride kalan hak sahiplerine belirlenmiş olan tarife üzerinden cenaze ödeneği vermektedir.

Her yıl farklı oranlarda verilmekte olan cenaze ödeneği bu yıl içerisinde üç yüz seksen altı lira olarak belirlenmiştir. Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt belgesi ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvurunun ardından en erken beş gün içerisinde geri dönüş yapılarak ödeme PTT üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu noktada tüm ödemeler beş yıl içerisinde alınmadığı takdirde hak ortadan kalmaktadır.

Ancak çeşitli nedenler ortaya koyan ve ispat eden hak sahiplerine beş yıl hükümleri uygulanmamaktadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s