SSK 65 Yaş Aylığı

SSK 65 Yaş Aylığı

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların haklarını korumak ve onların çeşitli sosyal olanaklardan yararlanabilmesine olanak sağlamak amacı ile farklı sigorta sistemleri geliştirmektedir. Bu neden ile ülkemizde yüzde seksen üzerinde engeli var olan vatandaşlar ve altmış beş yaşın üzerinde olan vatandaşlar eğer çalışmamakta iseler ve ayrıca herhangi bir maddi kazançları ve gelirleri yok ise bir yıl içerisinde dört kez SSK 65 Yaş Aylığı alabilmektedirler.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumundan altmış beş aylığı alabilmek için gerekli olan bazı mecburi koşullar bulunmaktadır. Bu koşullardan ilki ise kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve altmış beş yaşın üzerinde olmasıdır.

İkincil olarak ise daha önce Sosyal Güvenlik Kurumuna Bağkur, SSK ve SGK’ ya ait olan bir kaydının bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca kanunen kendisine bakmakla yükümlü olan bir bireyin olmaması gerekmektedir. Altmış beş aylığı alabilmek için nüfus cüzdanı, başvuru formu, muhtaçlık belgesi, ikametgah belgesi ve nüfus kayıt örneği ile bulunduğu kentin mal müdürlüğüne ya da Defterdarlığına başvuruda bulunması gerekmektedir.

Altmış beş yaş aylığı yıl içerisinde dört defa olacak şekilde üç ayda bir olarak kişiye peşin olacak şekilde ödenmektedir. Kişi vefat ederse ya da altmış beş yaş aylığı hakkını kullanamayacağı nedenler ortaya çıkarsa altmış beş yaş aylığının ödemesinde geri alma yapılamaz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s