SSK Doğum İzni

SSK Doğum İzni

Ülkemizde bayan çalışanların özellikle hamilelik dönemlerinde mağduriyet yaşamaması amacı ile kanunen çeşitli önlemler alınmaktadır. Bu noktada sigortalı olan hamile bayanlar hamilelik dönemlerinde ve doğumun ardından belirli süreler izin alabilmektedir.

SSK doğum izni ile bayanlar hamilelik dönemlerinde işlerini bir düzen içerisinde götürebilme olanağına sahip olabilmektedir. Doğum izni bayanlar için doğum öncesinde sekiz hafta olarak belirlenmiştir. Sigortalı olarak çalışmakta olan hamile bayanlar sekiz haftalık doğum iznin ardından doğumdan sonra da bir sekiz hafta daha izin alabilmektedir.

Bayanlar böylece toplamda on altı hafta doğum izni alabilmektedir. Bu noktada bayanlara doğumun son üç haftasına kadar çalışabilme olanağı sunulmaktadır. Böylece bayanlar geriye kalan beş haftayı doğum sonrasındaki sekiz haftalık izni ilave ederek doğumdan sonra on üç hafta yani doksan bir gün doğum izni kullanabilme olanağına sahip olabilmektedir.

Bu noktada şu sıralar bayanların doğum izinlerinin yirmi dört haftaya çıkarılması da gündemde yer almaktadır. Ancak bu durum henüz tamamen resmileşmemiştir. Bu konuda bir kanun çalışması yapılmasına karşın yine de henüz net bir şey yoktur.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s