SSK Yetim Aylığı

SSK Yetim Aylığı

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefatı gibi bir durumda geride kalan hak sahiplerine ödenmekte olan SSK yetim aylığı, hak sahiplerine eşit olarak pay edilmektedir. Çalışmakta olan sigortalı vatandaşın vefatı gibi bir durumda geride kalan hak sahipleri olan eşi, çocuğu ya da çocukları arasında farklı oranlarda pay edilmektedir.

Bu gibi durumlarda hak sahibi olan eşe yüzde elli oranında bir aylık bağlanmaktadır. Eğer iki çocuk var ise geriye kalan yüzde elli oranında pay yüzde yirmi beş oranında iki çocuk arasında pay edilmektedir. Eğer geride hak sahibi olarak iki çocuk bulunmakta ise bu pay işlemi yüzde kırk olarak iki eşit pay edilmektedir.

Sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşın vefatının ardından geride kalan hak sahiplerinin bu yetim aylığını alabilmesi için en kısa süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli olan belgeler ile beraber başvuruda bulunması gerekmektedir. Böylece sigortalı çalışan vatandaşın vefatının ardından geride kalan eş ve çocukların mağduriyet yaşaması engellenmiş olunmaktadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s