SSK Yurtdışı Borçlanması

SGK Yurtdışı Borçlanması

Ülkemiz vatandaşlarının farklı sebeplerden dolayı olarak farklı yeni sistemlere ihtiyaç duyabilmektedir. Yani sosyal güvenlik haklarından ve olanaklarından yararlanabilmesi için farklı yasa ve sistemler dahilinde çalışmaları gerekebilmektedir.

Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almakta olan SSK Yurtdışı Borçlanması kanunu ve sistemi ile vatandaşlarımızın yurt dışında geçirmekte oldukları sürelerin borçlanma vasıtası ile sosyal güvenlik ve hakları bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

Vatandaşların çeşitli nedenlerden dolayı yurt dışında geçirmek mecburiyetinde kaldıkları süreçten dolayı ülkemizde sosyal hak ve güvenliklerinden mağduriyet yaşamaması amacı ile devlet tarafından yasalaştırılmış olan bu borçlanma sistemi ile vatandaşlar yurt dışında geçirdikleri sürelerin hesaplanması ile ortaya çıkan miktarı belirli bir süre içerisinde ödeyerek yurt dışında geçirdikleri bu süreleri de prim günlerine dahil edebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Vatandaşların yurtdışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile ev kadını olarak geçen süreler bu borçlanma kanunu kapsamı altına girmektedir. Bu sayede vatandaşlarımızın uzun süredir oluşan bu mağduriyeti giderilmiş olmaktadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s