SSK Askerlik Borçlanması

SSK Askerlik Borçlanması

Ülkemizde her erkek bireyin en temel görevi olan askerlik sigortalı çalışan bireylerin bu vatani görevi süresince sigortalılık süresi kesintiye uğramış olmaktadır. Bu neden ile vatandaşların mağduriyet yaşamaması amacı ile SGK tarafından uygulanan sitem sayesinde askerden dönen bireyler askerde oldukları sürecin sigortalı yükümlüsü tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Eğer sigortalı olarak çalışmakta olan kişi askere gitmeden evvel Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmakta ise bu prim gün sayısına etki etmektedir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken ve dikkate alınması gereken en önemli husus ise SSK Askerlik Borçlanması ile emeklilik yaşının direkt olarak hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.

Bu işlemden yararlanabilmek için kişinin bireysel olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Ayrıca kişi isterse askerlik süresini isterse de dilediği kadar olan kısmını borçlanabilme olanağına sahiptir.

Bunun dışına ayrıca sadece askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlar değil aynı zamanda da askerden döndükten sonraya sigortaya giriş yapan kişilerde askerlik süresini borçlanabilme olanağına sahiptirler.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s