SGK Sorgulama

SGK Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemizde çalışmakta olan vatandaşlarımızın sosyal açıdan güvenliklerinin alınması ve çeşitli sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi amacı ile faaliyet vermektedir. Vatandaşlar eski dönemlerde kurum ile olan işlemleri esnasında genel olarak oldukça uzun vakitler harcamak mecburiyetinde kalabilmekteydi.

Ancak tüm dünya genelinde büyük bir hız ile gelişen teknoloji sayesinde artık devlet kurumları da teknolojik altyapıya geçerek vatandaşların kurum ile olan işlemlerini çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmelerine ve kurumlardaki ağır iş yükü nedeni ile işlemlerin yavaş ilerlemesine engel olabilmiştir.

Günümüzde artık devlet kurumlarının da sanal ortam içerisinde yer alması ile artık insanlar SGK sorgulama işlemlerini internet üzerinden çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu noktada vatandaşlar için internet üzerinden 2008 senesinde hizmete giren ve içerisinde tüm kurumları barındıran E- Devlet sistemi hizmet vermektedir.

İnsanlar sigortaları ile ilgili sorgulama işlemlerini E-Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapabilmektedir. Bunun için ilk olarak insanların PTT şubelerinden 2 TL karşılığında giriş şifresi almalıdır. Daha sonra E–Devlet resmi sitesine bu şifre ile kimlik numarasını girerek SGK hizmet sayfasına girmeleri gerekmektedir. Bu noktada vatandaşların karşısına çıkan ekranda istenilen bilgiler girilerek kolay bir şekilde sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Bunun dışında şifresiz olarak sigortalarını sorgulamak isteyen vatandaşlar için de SGK’ nın resmi web sitesi üzerinde yer almakta olan E-SGM hizmeti ile vatandaşlar, kimliklerinde yazan kimlik numarası, nüfus, cilt ve doğum tarihi girildikten sonra sorgula butonuna basılması gerekmektedir. Bu noktada ekrana çıkan pencere içerisinde kişinin sigorta bilgilerinin en güncel şekli yer almaktadır.

SGK Sorgulama İçin Lütfen Tıklayın

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s